pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Gorące tematy

  • 3 maja 2021
  • 4 maja 2021
  • wyświetleń: 9212

[FOTO] Trzeciomajowe uroczystości w Pszczynie i w Piasku

W poniedziałek obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji pod pamiątkową tablicą, która znajduje się przed wejściem do Urzędu Miejskiego w Pszczynie, przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty. Została także odsłonięta pamiątkowa tablica w Piasku.

Złożenie wieńców kwiatów z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pszczynie - 03.05.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Obiecywała zmiany, lepszą przyszłość, gwarantowała swobodę wyznania oraz wprowadzała trójpodział władzy.

230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nie towarzyszył tradycyjny przemarsz z orkiestrą wokół rynku. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele powiatu pszczyńskiego i gminy Pszczyna, a także poczty sztandarowe.

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Dalsze uroczystości rocznicowe odbyły się pod tablicą pamiątkową na Urzędzie Miejskim w Pszczynie. W imieniu mieszkańców kwiaty złożyli wicestarosta Damian Cieszewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Krystian Szostak, skarbnik powiatu Marek Dutkowski oraz przedstawiciele gminy Pszczyna: zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców Piasku uczestników Powstań Śląskich - 03.05.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter


100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło także III Powstanie Śląskie. To ważna data dla Ślązaków, bo dzięki poświęceniu przodków Górny Śląsk ostatecznie wrócił do Polski, a w powstańczych walkach swój wielki udział mieli mieszkańcy ziemi pszczyńskiej.

W samo południe odsłonięto również pamiątkową tablicę, która poświęcona jest "Mieszkańcom Piasku - uczestnikom Powstań Śląskich 1919, 1920, 1921 - walczącym o polskość". Taki pomysł zgłosiła Maria Wardziak. Uroczystości w Piasku poprowadziła sołtys, Barbara Psik. Profesor Marian Małecki przedstawił natomiast rys historyczny.

BM, mp / pless.pl, źródło: Powiat, UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.