pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 20 marca 2021
  • wyświetleń: 1788

Wydano Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku

W ubiegłym tygodniu ukazał się Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku. Publikacja jest zbiorem biografii wybitnych postaci działających artystycznie na terenie Pszczyny i okolic.

Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku
Słownik Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku · fot. Powiat


W Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie odbyła się promocja "Słownika Pszczyńskich Artystów Plastyków XX wieku". Przedstawione w publikacji biografie opisują lokalnych twórców, którzy włożyli ogromny wkład w życie artystyczne ziemi pszczyńskiej. Autorką haseł jest Agnieszka Chlebek-Rolska, przy współpracy Janiny Czeczot-Kiedos, Grzegorza Cempury i Aleksandra Spyry.

W publikacji można odnaleźć biogramy różnych artystów, m.in. Grzegorza Kozika, Anny Klaus, Bolesława Szulca, Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Grzywy, Izabeli Cieszko, Stanisława Rabaszowskiego oraz Aleksandra Spyry.

- Czymś na kształt mikrokosmosu można określić istnienie takiego środowiska, jakim była i jest cyganeria artystów plastyków w niedużym mieście, jakim jest Pszczyna z jej niezwykle bogatą historią i kulturą od czasu książąt pszczyńskich poprzez lata międzywojenne po przyłączeniu do Polski, posępne lata niemieckiej okupacji, okres realnego socjalizmu PRL-u aż do współczesności - pisze w książce Aleksander Spyra.

Publikacja została wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

- Jestem przekonana, że słownik będzie ważnym źródłem wiedzy o rodzimej sztuce i działach artystów XX wieku. Zdobywanie wiedzy o naszej małej Ojczyźnie uczy miłości do tej ziemi, ale też szacunku wobec lokalnych artystów i ich dorobku. Zachęcam do lektury - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

- Oddajemy w Państwa ręce publikację prezentującą sylwetki naszych lokalnych twórców, ludzi niezwykle wrażliwych na otoczenie, a jednocześnie zaangażowanych w inicjowanie życia kulturalnego regionu. Nigdy takich osób na Ziemi Pszczyńskiej nie brakowało. Ich twórczość artystyczna nierozerwalnie połączona jest z miejscem, w którym tworzyli. To element naszego dziedzictwa, spadek otrzymany od poprzednich pokoleń. Karta historii będąca opowieścią o naszej ukochanej Małej Ojczyźnie musiała mieć odzwierciedlenia w postaci wydanego słownika - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Dzisiaj żyjemy w świecie rozwoju technologicznego, który ma ogromny wpływ na nasze zwyczaje i sposób postrzegania świata. Nowoczesność wyznacza nowe drogi. Nie możemy jednak zapomnieć o historii, obyczajach i kulturze miejsca, które jest głęboko w naszych sercach - podkreśla burmistrz.

BM / pless.pl, źródło: Powiat, UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.