pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 28 marca 2021
  • wyświetleń: 2741

Opowiadania mistrza Antoniego - utwory ojca Aleksandra Spyry

W "pandemicznym" cyklu wydawanym od ubiegłego roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej znajdziemy nową pozycję - Opowiadania mistrza Antoniego, które zdecydował się wydać jego syn, Aleksander Spyra. Przybliżamy sylwetkę stolarza i założyciela pracowni konserwatorskiej w Muzeum Zamkowym.

Opowiadania mistrza Antoniego
Okładka zbioru z utworami Antoniego Spyry · fot. archiwum rodzinne Aleksandra Spyry


Książka zawiera opowiadania i wiersze mistrza stolarskiego, rzeźbiarza i śląskiego społecznika oraz pisarza, który pozostawił po sobie utwory literackie o tematyce Górnego Śląska. Są to opowiadania pod tytułami: "Węglorze", "Pigułki", "Staro Pluszczycko", "Kaliwodzino", "Komziwider", "Siemianowickie lynie", "Ostatnie dni okupacji hitlerowskiej w Pszczynie", a także pieśń "Matko Boska Pszczyńska ukochana" i wiersz "Rzemieślnicy - bohaterowie". Wydanie zawiera zdjęcia rękopisów, rysunki, portrety autora naszkicowane
ołówkiem, oraz dokumenty z prywatnego archiwum.

O AutorzeAntoni Spyra urodził się w górniczej rodzinie w Siemianowicach 27 kwietnia 1901 roku. Wówczas miejscowość nosiła nazwę Laurahütte - od huty żelaza "Laura". W 1917 roku młody Antoni działał już w związku "Spartakus". W późniejszym czasie pracował w kopalni "Ficinus", a następnie rozpoczął naukę stolarstwa.

Opowiadania mistrza Antoniego
Antoni Spyra · fot. archiwum rodzinne Aleksandra Spyry


Po plebiscycie wyjechał do Francji, gdzie był zatrudniony jako górnik. Po powrocie na Górny Śląsk ożenił się z Anną Wycisk z Szopienic i założył w Pszczynie stolarnię. Po zakończeniu II wojny światowej brał czynny udział w odbudowie naszego miasta, pomagając w remontach mieszkań. Swoją stolarnię prowadził do 1948 roku, a po likwidacji polskiego rzemiosła zatrudniał się w spółdzielniach pracy. Był radnym Rady Miejskiej i założycielem pracowni konserwatorskiej w Muzeum Zamkowym. Specjalizował się w trudnej sztuce intarsji, wykonywał artystyczne meble. Swoje wiersze i opowiadania publikował w śląskiej prasie.

Antoni Spyra zmarł w 1975 roku. Spoczywa na cmentarzu św. Jadwigi, który przylega do pszczyńskiego parku.

O książkę można pytać w Muzeum Prasy Śląskiej.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.